COŚ/X JUŻ ZA NAMI

W dniach 19-21 września 2014r. w różnych zakątkach Żnina (także w ,,Trójce”) odbyły się Dziesiąte Ogólnopolskie Spotkania Teatrów Coś-chcących ,,COŚ/X”. Rozpoczęliśmy minutą ciszy w piątek o 16:00, po czym był czas na przemówienia i powitania przybyłych gości.

Następnie odsłonięto pomnik COŚ-a i rozpoczęły się warsztaty teatralne prowadzone przez dwóch jurorów: Jerzego Weltera i Jacka Zawadzkiego. Tego samego dnia w porach wieczornych odbył się spacer po średniowiecznym Żninie, który poprowadził pan Krzysztof Płażewski – emisariusz Stowarzyszenia ,,MY” RUCH SPOŁECZNY i nauczyciel ,,Trójki”. Po skończonej wędrówce przyszedł czas na główną atrakcję tego wieczoru – monodram Jacka Zawadzkiego ,,Moskwa – Pietuszki”. Po tym spektaklu wszyscy chętni zebrali się na tradycyjnych COŚ-owych pogaduchach teatralnych.

Drugiego dnia, tj. 20 września, w Sali kameralnej „Trójki”, rozpoczęła się pierwsza część konkursowa przeglądu teatrów. Od godziny 10:00 można było obejrzeć  następujące spektakle:

  1. „Dziecko dla początkujących” – Chojnickie Studio Rapsodyczne
  2. ,,Marzenia na 3 pa” – Grupa ,,Dziwadło” ze Zduńskiej Woli
  3. ,,Panny” – Teatr Nieskromny z Olsztyna

Po skończonych spektaklach odbyły się też kolejne warsztaty – tym razem prowadzone przez Mirosława Glinieckiego, będącego jednym z jurorów COŚ-owego konkursu. O godzinie 16:00 rozpoczęliśmy drugą część konkursową, podczas której mieliśmy okazję obejrzeć następujące występy:

  1. ,,S.O.S” – Teatr ,,Tupnięcie w Aerozolu” z Warszawy
  2. ,,Zbrodnia to niesłychana, pani zabija pana” – Teatr ,,Kosmos” z Nakła nad Notecią
  3. ,,Pułapka” - ,,Preteksty” z Sokołowa Podlaskiego

Po małej przerwie, o 20:00, rozpoczęła się trzecia część konkursowa – tym razem na Strychu Dominika przy ulicy Sądowej 4. Tam, w ,,Sferze monodramu”, zaprezentowali się następujący twórcy:

  1. ,,Nie tylko dla siebie” – Teatr Władca Lalek ze Słupska – monodram Urszuli Szydlik-Zielonki
  2. ,,Wróć na ziemię, dziewczyno” – monodram Moniki Kończal – Żnin/Poznań

Około 21:30 przeszliśmy do Młyna Antoniego – Sceny ,,6/9”, gdzie swój występ miała jurorka COŚ-owego konkursu – pani Marianna Lisiecka. Podczas ,,Liro-grania” zaśpiewała biało, grając przy tym na lirze korbowej, wiele ludowych pieśni o różnorodnej tematyce. Po tym występie, standardowo odbyły się pogaduchy teatralne.

I tak doszliśmy do trzeciego, ostatniego już dnia COŚ-a. W Sali kameralnej ,,Trójki” od godziny 10:00 przedstawiono następujące spektakle:

  1. ,,Córki Leara” – Teatr Meandry z Szubina
  2. ,,Panakeia” – Teatr na chwilę z Gryfina

Następnie, podczas ,,Jesieni na Pałukach” i przejażdżek kolejką wąskotorową, nastąpiło omówienie spektakli. Na to widzowie i uczestnicy oraz jury miało cztery godziny, bo już o 16:00 oficjalnie zakończono COŚ-a i przyznano nagrody w konkursie. A oto i nagrody przyznane w COŚ-owym konkursie.

Jury w składzie: Marianna Lisiecka, Mirosław Gliniecki, Jerzy Welter i Mirosław Zawadzki, przyznało cztery Festiwalowe Perełki (statuetek, którym towarzyszą równorzędne nagrody finansowe w wysokości 900 złotych) dla:

1. Chojnickiego Studia Rapsodycznego za spektakl „Dziecko dla początkujących”

2. Teatru „Dziwadło” ze Zduńskiej Woli za spektakl „Marzenia na 3 pa”

3. „Teatru Na Chwilę” z Gryfina za spektakl „Panakeia”

4. Moniki Kończal ze Żnina za spektakl „Wróć na Ziemię, dziewczyno”.

Jury przyznało też cztery Talenty (sakiewki z dwustoma złotymi), którymi nagrodzono:

1. Karolinę Rajchel - Teatr „Dziwadło”,

2. Urszulę Szydlik–Zielonkę – Teatr Władca Lalek,

3. Ewę Chmielewską – Teatr Na Chwilę,

4. Urszulę Kosieradzką – Teatr „Preteksty”

Jury postanowiło również wyróżnić (dyplomem i sakiewką ze stoma złotymi):

1. Teatr „Tupnięcie w aerozolu” z Warszawy,

2. Teatr „Preteksty” z Sokołowa Podlaskiego.

Honorową Nagrodę reżyserską za całokształt pracy artystycznej przyznał teatr „STOP” Grzegorzowi Szlandze z Chojnic.

Podczas spektaklu działało też jury młodzieżowe – tym razem w składzie: Małgorzata Nowak i Julia Domagalska. Jurorki przyznały Statuetkę COŚ-a - „Perełkę” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 200 złotych Teatrowi Na Chwilę z Gryfina za spektakl pt. „Panakeia”, „Talent” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 złotych Grupie „Dziwadło” ze Zduńskiej Woli za spektakl „Marzenia na 3 pa” oraz Wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 100 złotych Monice Kończal ze Żnina za spektakl pt. „Wróć na Ziemię, dziewczyno”.

Po skończonym już COŚ-u zostały tylko wspomnienia i refleksje. Jak co roku poziom spektakli był wysoki, a sztuki, choć skłaniały do refleksji, nie przytłaczały widzów. Z niecierpliwością czekamy na kolejnego COŚ-a.

 

                                                                             Szymon Mońko klasa III gim.

Więcej zdjęć w galerii

  oraz

 Zdjęcia zebrane COŚ/X

Napisalo o nas:

Podziękowania - ("Pałuki")

Dziesięć teatrów na dziesięciolecie COŚ-a

Coś przez trzy dni - ("Pałuki" - artykuł)

Zjechały młode teatry z różnych stron Polski - ("Żnin Nasze Miasto" - artykuł)

Siedem inicjatyw magicznego trójkąta - ("Pałuki" - artykuł)

Wieczorny spacer wyznaczają tablice - ("Żnin Nasze Miasto" - artykuł)