"COŚ/11" - idea

Jedenaste Ogólnopolskie Spotkania Teatrów Coś-chcących

 

 

Żnin, 5-7 czerwca 2015r.

Idea żnińskich spotkań teatralnych powstała jedenaście lat temu. Zaczęło się od przeglądu o charakterze lokalnym z udziałem gości ze stron dalszych. Po pierwszej edycji COŚ-a (a była to inicjatywa dość prywatna) Festiwal nabierał swego ogólnopolskiego wymiaru. Kontynuatorem tego dzieła stało się, powstałe z potrzeby i chęci wielu wspaniałych ludzi, Stowarzyszenie „My” Ruch Społeczny. Pisząc projekty, zazwyczaj uzyskując zrozumienie mecenasów sztuki, konstruowaliśmy kolejne edycje festiwalu. Kilkakrotnie pomocną instytucją okazywał się w tym dziele Żniński Dom Kultury. Od początku inicjatywę wspierał redaktor naczelny Tygodnika Lokalnego - Dominik Księski. Kiedy to on właśnie udostępnił Stowarzyszeniu swe pomieszczenia strychowe w budynku „Pałuk”, część prezentacji odbyła się po raz pierwszy w zupełnie nowej przestrzeni. COŚ od początku istnienia wychodzi na ulice, kryje się po podwórkach, przesiaduje w kawiarniach i barach. Działaniu towarzyszą happeningi i koncerty muzyczne. Zawsze znajdzie się też czas na twórcze warsztaty.

Przez wspaniałe lata główną siedzibą teatralnych akcji były przestrzenie Żnińskiej Kolei Powiatowej. Sale prezentacji i teatralnych dyskusji organizowaliśmy w „Parowozowni” i wagonowni. Oczywiście, że była to zasługa Artura, otwartego na kulturę prezesa ŻKP, który niestety nie z własnego przekonania wziął był powrócił do rodzinnego Poznania. Tradycją więc była teatralna podróż kolejką wąskotorową do Wenecji lub Biskupina. W tych „okolicznościach przyrody”, na tle pałuckich krajobrazów również grywaliśmy spektakle plenerowe. Może uda nam się ją tym razem z martwych wskrzesić? A może znów przygarnie nas Antoni do swego młyna? Nam jest wszędzie dobrze!

Część warsztatowa „COŚ-a” odbywa się najczęściej w salach „Trójki” - Zespołu Szkół Społecznych, którą to placówkę oświatową prowadzimy od lat siedmiu. Oczywiście „Trójka" jest współorganizatorem "coś-owych" działań. Warsztaty, nagrody („Diabelskie Sakiewki’) i statuetki COŚ-a oraz Talenty powstają dzięki zaprzyjaźnionym artystom i rzemieślnikom, przy wsparciu instytucji i osób prywatnych. Na te artystyczne i edukacyjne cele przeznaczamy również pozyskiwane mozolnie środki publiczne będące w gestii samorządu lokalnego naszego miasteczka i powiatu.

W tym roku, roku 2015, ogłaszamy oficjalnie i zapraszamy Was na XI wiosenną edycję COŚ-a, która odbędzie się w dniach 5-7 czerwca 2015r.. Zbierajcie siły i zamiary! Przybywajcie!

Do zobaczenia na spektaklach, które z pewnością przyniosą wrażliwcom wiele miłych wspomnień i dostarczą mnóstwo pozytywnej energii. Dziękujemy wszystkim „wspieraczom kultury”, dostrzegającym sens ciężkiej, pozytywistycznej pracy Stowarzyszenia „My” Ruch Społeczny, "Trójki" i naszych teatralnych Przyjaciół.

 

COŚ się jednak w Żninie dzieje! Niech i Was owe COŚ nie ominie!

  

W imieniu teatromanów

oraz Stowarzyszenia „My” Ruch Społeczny

 

Wojtek „Qlturysta” Lisiecki -szef artystyczny Festiwalu

+48 601050946

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.l

www.myruchspoleczny.pl

www.trojka.edu.pl