TO BYŁO WAŻNE DLA NAS ŚWIĘTO!

Dopóki nasi dziennikarze nie zamieszczą swej oficjalnej relacji z obchodów tegorocznych Dni Patrona „Trójki”, podrzucam Wam garść informacji i doniesień lokalnej prasy oraz kilka osobistych refleksji.

Szczególnie pewnie pamiętać będziemy 10 dzień listopada 2017r.. Mieliśmy niewątpliwy zaszczyt gościć u siebie rodzinę Państwa Zatajów i odsłonić tablicę poświęconą pamięci ppor. rez. Stefana Zataja – ostatniego, przedwojennego kierownika „górskiej” szkoły powszechnej, który jako polski żołnierz zginął na polu chwały, walcząc za naszą wolność w pierwszej, tak krwawej bitwie kampanii wrześniowej - Bitwie nad Bzurą.

Wspólnymi siłami trójkowej społeczności, dzięki wsparciu lokalnego samorządu, wspaniałych i życzliwych instytucji oraz firm, wielu osób prywatnych, Przyjaciół „Trójki” i emisariuszy z Ruchu Społecznego „My”, wielomiesięcznej i twórczej pracy gimnazjalnej grupy projektowej i zaangażowaniu rodziny Pana Stefana, dokonaliśmy tego aktu w hołdzie dla naszego kierownika i wszystkich żołnierzy, którzy przyczynili się do powstania Ojczyzny cieszącej się dziś wolnością, godnością i spokojem. To, że czasem trudno to docenić i dobrze pojąć współczesną historię naszego narodu, to już inna kwestia.

Jak jest z nami, Polakami? Czy rozumiemy się - dzieci z rodzicami, uczniowie z nauczycielami, kobiety z mężczyznami...? Co my zostawimy po sobie i czy jesteśmy gotowi do tak wielkich poświęceń jakim cechowali się nasi zacni patroni, żołnierze, walczący cywile, działacze ruchów oporu wobec panującego wokół komunizmu? Na te pytania staraliśmy się odpowiadać lub je po prostu retorycznie zadawać w nowym spektaklu Teatru „Szast-Prast” pod tytułem: „To nie do końca jest tak”. Ważne były rozmowy, przemówienia i mniej oficjale spotkania pokoleń, których odnotowaliśmy bez liku podczas wieczornego spotkania w Sali Kameralnej „Trójki”.

Tradycyjny rajd rowerowy „Żnińskim Szlakiem Niepodległości” organizowany już po raz jedenasty jedenastego dnia listopada przez Stowarzyszenie „My” Ruch Społeczny przy wsparciu pracowników i Rady Rodziców „Trójki” z bezpośrednim udziałem naszych szóstoklasistów i starszych kolegów ze szkoły oraz kilku dorosłych, którzy zechcieli do nas dołączyć, był pewnie doskonałym podsumowaniem naszego aktywnego, pełnego zapału i wyrzeczeń świętowania Dnia Wolności.

Wszystkim, który poświęcili swój czas, zapał, talent i... pieniądze, dziękujemy!

Myślę, że wspólnie zrobiliśmy coś dobrego i ważnego dla historii tego miejsca, Żnina - naszego miasteczka, Ojczyzny i Świata! Na wiele więcej jeszcze nas stać! Bądźmy razem!

Wojciech Lisiecki

GALERIA...

10.11.2017R.

DZIEŃ PATRONA „TRÓJKI” SPOŁECZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ