Jubileusz 25-lecia nadania szkole imienia Armii Krajowej

We wtorek 10 listopada 2015r. obchodziliśmy jubileusz  25-lecia nadania naszej szkole imienia Armii Krajowej. Uroczystość ta rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. św. Marcina, którą w intencji społeczności szkolnej i żołnierzy AK odprawił ks. Rafał Chmielewicz. Następnie przeszliśmy do budynku ,,A’’ pod tablicę pamiątkową.  Gości, rodziców oraz nas uczniów powitał p. Wojciech Lisiecki – dyrektor szkoły, a okolicznościowe przemówienie wygłosił p. Alojzy Gładykowski – prezes okręgu bydgoskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Kolejnym punktem uroczystości było przecięcie biało-czerwonej wstęgi, którą symbolicznie przewiązano drzewko posadzone z okazji jubileuszu przed głównym budynkiem szkoły.  Drzewko podarowali Małgorzata i Edward Tuczyńscy.

 W ceremonii przecięcia wstęgi uczestniczyli: p. Alojzy Gładykowski, p. Paulina Kaczmarek i najmłodsza uczennica Anastazja Szulc.

     Po apelu udaliśmy się do sal lekcyjnych, w których uczniowie klasy III gimnazjum przygotowali  wystawy. Powstały one w ramach realizacji projektu gimnazjalnego, którego tematyka wiązała się ściśle z jubileuszem 25-lecia nadania szkole imienia. Podczas zwiedzania można było podziwiać zdjęcia, oglądać stare dzienniki i kroniki. Dodatkową atrakcją była projekcja filmu, który nagrano w 1991 roku na okoliczność nadania szkole sztandaru. Całość uzupełniały prezentacje multimedialne. Jedna z nich poświęcona była ks. prałatowi Janowi Lewandowskiemu – inicjatorowi pomysłu nadania szkole imienia Armii Krajowej. Przygotowała ją Julia Magdziak.

 W sąsiedniej klasie można było zobaczyć obrazy (prace) pani Katarzyny Piaseckiej – Kowalik i wpisać się do pamiątkowej kroniki. Tak też uczynili nasi goście m.in. pani Barbara Kozłowska (była dyrektor szkoły) oraz pan Bolesław Pawłowski – projektant tablicy i sztandaru.

Dalsza część uroczystości odbyła się już w sali kameralnej naszej szkoły, oczywiście odpowiednio do tego dnia przygotowanej.  Był zatem czas na życzenia i przemówienia, a zaraz po nich wysłuchać można było koncertu Kapeli Praskiej, która przybyła do nas aż z Warszawy.

Dodatkowo niezwykłą atmosferę stworzyli podczas tego spotkania aktorzy Teatru Szast-Prast, którzy wcielili się w gazeciarzy z warszawskiej ulicy.

W środę 11 listopada można było również zwiedzać wystawy. Tradycyjnie też w Święto Niepodległości odbył się IX już Rajd Rowerowy klas VI Żnińskim Szlakiem Pamięci.

Jubileusz nadania szkole imienia rozpoczęliśmy już w piątek 6 listopada 2015r.  Tego dnia odbył się na stadionie miejskim bieg sztafetowy dla chłopców z klas I-III gimnazjum pod hasłem: „25 kilometrów na 25-lecie”. Uczestniczyli w nim: Bartosz Imbiorowski, Mateusz Pochylski, Piotr Mielcarek, Oktawian Michalik, Mikołaj Popiołek, Szymon Napierała – kl.Ia;  Wiktor Widziński, Szymon Konarski kl. Ib; Patryk Burdziński, Kamil Sudak, Mateusz Lewandowski, Marcin Sikora, Jan Zawada, Szymon Szymczak, Kacper Neuman, Adrian Hadrysiak -  kl.II, Kacper Dawidowicz, Kacper Krygier I, Kacper Krygier II – kl. III.

                                                                                            Zuzanna Świtała i Sara Azzouz kl. I a gimnazjum

Galerie:

25 kilometrów na 25-lecie Szkoły

- Świętowanie 25-lecia nadania "Trójce" imienia Armii Krajowej

- Koncert "Kapeli Praskiej" 

- Rajd rowerowy