Teatr "Szast-Prast"

Teatr „Szast – Prast” zrodził się w Szkole Podstawowej nr 3 w Żninie dzięki inspiracji, z pasji i zdolności jakowejś, nauczycielki języka polskiego - Joanny Lisieckiej. Działa pod Jej egidą do dziś, nieprzerwanie od roku 2006. Nazwę zespoły ustalono nieco później, ale nie w tym istota. Po drodze SP nr3 zlikwidowała „żnińska władza”, a działalność edukacyjną opartą na uczniach byłej „samorządówki” rozpoczęło nasze Stowarzyszenie, stając się organem prowadzącym „Trójkę” Zespół Szkół Społecznych im. Armii Krajowej.

W obecnym składzie „Szast - Prast” niewielu jest już tych, co dali grupie swój początek. Taka kolej jest rzeczy. Dzieci rosną. Dzieci stają się „młodzieżowcami”. Pozostali jednak z nami, wierni swej poczciwej Szkole i Teatrowi – gimnazjaliści. (Społeczne Gimnazjum działa w naszej „Trójce” już czwarty rok).

Teatr „Szast – Prast” to dla nas wielki walor i dobre miejsce, by rozwijać swe talenty, rozbudzać wyobraźnię, przełamywać nieśmiałość, uczyć się ciężkiej i odpowiedzialnej pracy w grupie. Obecnie nasz Teatr na próbach swych zbiera (w porywach) 20 uczniów z klas IV-VI Społecznej Szkoły Podstawowej i Społecznego Gimnazjum. Występujemy w Szkole, dla dzieci, rodziców i nauczycieli, częstych gości naszej „Trójki”. Czasem nas ktoś zaprosi do siebie. Czasem wyskoczymy na jakiś bliższy lub dalszy przegląd lub festiwal. Czasem nas ktoś pochwali, czasem wdepcze w ziemię. Normalka. Robimy swoje. Chcemy wspólnie pracować, uczyć się od innych rzeczy dobrych, tworzyć nowe spektakle i mieć z tego radochę. Myślę, że mamy coś do pokazania Światu!

Zebrał

Wojciech Lisiecki

(opiekun wspierający)

KILKA  ZREALIZOWANYCH  TYTUŁÓW:

1. „Brak rozrywek dla młodzieży w naszym mieście, czyli układanki” (2012)
  2. „e-moticon:” (2011)
  3. „Terra tara” (2010)
  4. „Wawiłow, rzecz o zasypianiu” (2009)
  5. „Zielona parasolka” (2008)
  6. „Cicha 24” (2007)

Inne próby sceniczne oraz happeningowe, a także nasze świąteczne spektakle wystawiane z okazji Dnia Patrona – Armii Krajowej:

1. „Kamieni krzyk” (2006)