TEATR „SZAST-PRAST”, „FAUSTYNA” I... SZYMON, CZYLI TRYUMFALNE POWROTY Z BYDGOSZCZY

Brygada „Szast-Prast” po kwalifikacjach do XIX Wojewódzkiego Forum Teatrów Szkolnych „Kurtyna'2014” została zaproszona przez Młodzieżowy Dom Kultury nr5 w Bydgoszczy do Teatru Polskiego na finał tegoż konkursu. Już sam fakt możliwości zagrania na dużej scenie profesjonalnego teatru był dla nas wspaniałym wyzwaniem i energetycznym bodźcem do działania, prób i koniecznych zmian w koncepcji „Faustyny”, którą przecież zagraliśmy nie tak dawno w Żninie jako spektakl plenerowy.

W sobotę 7 czerwca spakowaliśmy więc na przyczepkę rekwizyty i z pomocą techniki samochodowej (trzeba było zapakować liczną, bo dwudziestojednoosobową grupę do dwóch wozów bojowych) ruszyliśmy na podbój wojewódzkiej Bydgoszczy.

Dzięki pomocy niebios i pracowników teatru, bardzo życzliwych i kompetentnych oświetleniowców i akustyków, z techniką nie mieliśmy nijakiego kłopotu. Zaprosiliśmy wszystkich widzów na scenę i tak w zaplanowanej bliskości wprowadziliśmy „Faustynę” na wielką scenę Teatru Polskiego. Poszło dobrze i nasz pomysł oraz wykonanie poruszyło wrażliwość festiwalowego Jury i publiczności (gdzieś to podsłuchałem w kuluarach). My też byliśmy zadowoleni z wykonanej roboty. Wśród nas byli wszak najmłodsi w składzie „Szat-Prastu”, a dla niektórych był to pierwszy spektakl, w którym zagrali z udziałem publiczności.

Po krótkim odpoczynku i zebraniu elementów scenografii, zasiedliśmy wygodnie w fotelach, aby popatrzeć, co dzieje się w szkolnych teatrach z terenu naszego województwa. Przed nami, bo zagraliśmy jako pierwsi w przeglądzie, było jeszcze dziesięć teatrów wybranych przez organizatorów w kategorii szkół gimnazjalnych i podstawowych. Parę pomysłów i realizacji okazało się być sprawnymi technicznie i godnymi podziwu. Szczególnie w kategorii szkół podstawowych można było odnaleźć wiele aktorskich talentów, reżyserskich pomysłów i oddać ukłon cieżkiej pracy grupowej. No, oczywiście każdy ma tu swoje zdanie, a o gustach się nie dyskutuje.

Teatralny dzień przerwany wizytą kanapkową w jadłodalniach, których tu reklamować nie mogę, kończył się późnym popołudniem. Nadszedł czas werdyktu. i.... tu przeżywamy pierwsze radości. Nasza tytułowa Faustyna – Julia Domagalska otrzymuje z rąk Jakuba Ulewicza, aktora Teatru Polskiego - przewodniczącego Jury, nagrodę za kreację i grę aktorską! Jest! Cieszymy się i my z takiego rozwoju wypadków. Nadchodzi czas na ocenę spektakli i to, co ważne w konkursie – werdykty. „Szast-Prast”... „Szast-Prast”, „Szast-Prast” (to takie hip hip hurra!) zdobywa „Złotą Kurtynę'2014” w kategorii szkoł gimnazjalnych, najwyższe trofeum festiwalu oraz „siedem stówek”, nagrodę pieniężną towarzyszącą dyplomom i wręczonej nam statuetce. Radość jest szczera i nieskrępowana. Warto było. Miło popatrzeć na szczęśliwe twarze naszych dzieci i młodzieży. To wspaniałą nagroda za grupową pracę i poświęcony tej sprawie czas.

Wracamy do Żnina zmęczeni, ale i dumni, pełni chęci do kolejnych przedsięwzięć. A przecież „Faustyna” pojawi się już we wtorek przed naszym kościołem. Ksiądz Dawid organizuje całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu w kościele pw. św Marcina. O 21.00 w tym czuwaniu weźmiemy udział i wniesiemy swego teatralnego ducha. Przyjdą mamy, tatusiowie, dziadki i ciocie popatrzeć na swe pociechy w działaniu. Pewnie to nasz ostatni występ w tym roku szkolnym.

We wrześniu już COŚ się kluje. Przyjdzie czas na role organizatorów i gospodarzy kolejnych, tradycyjnych, X-ych jubileuszowych spotkań teatralnych. Coś też trzeba będzie pokazać. Ale o tym później.

Ale, ale, nim skończę, dołączając kilka zdjęć i linków do telewizyjnej relacji oraz medialnych doniesień z Bydgoszczy, zwrócę uwagę na jeszcze jeden, istotny fakt dotyczący „Kurtyny”.

W Tym roku organizatorzy po raz pierwszy ogłosili ogólnopolski konkurs na sztukę dla teatru szklnego. Do konkursu zgłoszono 17 scenariuszy osób w wieku szkolnym, studentów i dorosłych. I tu okazał się być po raz kolejny wielce utalentowanym i niezawodnym w działaniu nasz gimnazjalista - Szymon Mońko. Otrzymał III nagrodę w konkursie i stanął na scenie wśród nagrodzonych studentek, licealistek i pań nauczycielek, co napawało dumą zebranych na widowni żnniaków, z rodziną Szymona na czele.

W skrytości przyznam, że jego scenariusz napisany i zrealizowany w trakcie tegorocznej szkolnej „Lokomotywy” okazał się lepszym niż moje pomysły sceniczne. Nigdy w życiu nie cieszyłem się tak bardzo z przegranej. Przepadłem w konkursie, ale większym dla mnie sukcesem i radością jest nagroda dla Szymona.

Brawo chłopie! Trzymaj tak dalej! Udowadniaj, że w naszej „Trójce” zadomowiło się wiele wspaniałych Talentów! Będziemy je wspierać i pielęgnować!

 

I ja tam byłem, palety nosiłem. A co widziałem, to napisałem!

Wojtek Lisiecki - Żnin, 7 czerwca 2014 r.

 

 

 

WERDYKT XIX FORUM TEATRÓW SZKOLNYCH - KURTYNA 2014

 

 Jury w składzie: Jakub Ulewicz, Agnieszka Bień, Katarzyna Lewandowska postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Złota Kurtyna – „Baśń o rycerzu bez konia” reż. Małgorzata Peplińska - TEATR „BUM BUM CYK” – SP nr 18 w Toruniu (kat. szkoły podstawowe)

Złota Kurtyna - „Faustyna” reż. Joanna Lisiecka - TEATR „SZAST – PRAST” – „Trójka” Zespół Szkół Społecznych w Żninie (kat. gimnazja)

II nagroda - „Opowieści z szafy” reż. Janina Lasota - WARSZTATY TWÓRCZE – Pałac Młodzieży w Bydgoszczy

II nagroda – „Kaszalot” reż. Maria Kalas - KOŁO TEATRALNE – SP nr 1 w Lubiczu Dolnym

III nagroda - „Serce dzwonu” reż. Wioleta Górska – Nowik - TEATR „REMUS” – MDK nr 2 w Bydgoszczy

III nagroda - „I kto tu rządzi?” reż. Izabela Terzimann, Dorota Skupiewska -TEATR „TABU” – SP nr 2 w Szubinie

Wyróżnienie - „W wirtualnym świecie” reż. Magdalena Mikołajczak, Hanna Woźniak -TEATR „IMPULS” – Gimnazjum nr 35 w Bydgoszczy

Wyróżnienie - „Śniadanie Króla” reż. Dorota Pucińska -TEATR „4-5-6” – SP  w Czernikowie (kat. szkoły podstawowe)

Nagroda Publiczności - „Baśń o rycerzu bez konia” reż. Małgorzata Peplińska - TEATR „BUM BUM CYK” – SP nr 18 w Toruniu (kat. szkoły podstawowe)

Nagroda Publiczności -  „Za ścianą” reż. Sylwia Sikorska, Dagmara Betlejewska -TEATR „DEBIUT” – Gimnazjum nr 2 w Bydgoszczy

Nagrody indywidulane:
Emil Nowak - TEATR „TABU” – SP nr 2 w Szubinie
Nadia Nowik - TEATR „REMUS” – MDK nr 2 w Bydgoszczy
Adrianna Dudek - TEATR „DEBIUT” – Gimnazjum nr 2 w Bydgoszczy
Julia Dorożyńska - TEATR „BUM BUM CYK” – SP nr 18 w Toruniu
Kacper Wojtaszczyk - TEATR „BUM BUM CYK” – SP nr 18 w Toruniu
Małgorzata Gwarek - WARSZTATY TWÓRCZE – Pałac Młodzieży w Bydgoszczy
Julia Boniewicz - WARSZTATY TWÓRCZE – Pałac Młodzieży w Bydgoszczy
Dawid Orczykowski - TEATR „4-5-6” – SP  w Czernikowie
Stanisław Hoga - KOŁO TEATRALNE – SP nr 1 w Lubiczu Dolnym
Julia Domagalska - TEATR „SZAST – PRAST” – „Trójka” Zespół Szkół Społecznych w Żninie

Imprezą towarzyszącą KURTYNIE był Ogólnopolski „Konkurs na scenariusz sztuki teatralnej dla szkolnego teatru". Jury w składzie: Jarosław Jakubowski, Beata Wróblewska i Jolanta Wawrzonkowska po przeczytaniu 17 scenariuszy przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

I nagroda za scenariusz „Czas to miłość” – Daria Witwicka i Marzena Dembicka (Włocławek)

II nagroda za scenariusz „Baśń o smoku” – Sylwia Wilczyńska (Wąbrzeźno)

III nagroda za scenariusz „Nie jest to głupia komedia, ale wartościowy spektakl…" – Szymon Mońko (Żnin)

Wyróżnienie za scenariusze „Spotkanie asów renesansowych czasów” i „Nie było nas, był las. Nie będzie nas – czy będzie las?” – Urszula Cybulska (Bukowiec)

Wyróżnienie za scenariusz „Pasja” – Elżbieta Przekwas (Bydgoszcz)

Wyróżnienie za scenariusz „Era komputera rozumki pożera” – Michalina Nowak (Nowa Wieś Wielka)

Nagrodzone i wyróżnione scenariusze zostaną opublikowane i udostępnione nauczycielom oraz instruktorom teatralnym jako materiał dydaktyczny do pracy w szkolnym teatrze.

Honorowy Patronat objęli:
Rafał Bruski – Prezydent Bydgoszczy
Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego
Anna Łukaszewska – Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty

Partnerzy:
Teatr Polski w Bydgoszczy ,  Rada Rodziców MDK 5

Sponsorzy:
Gran Catering, Wydawnictwo Kreska, Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Patronat medialny:
TVP Bydgoszcz, Express Bydgoski, Radio PiK, enjoybydgoszcz.pl

Projekt realizowany jest ze środków Bydgoskiego Grantu Oświatowego oraz środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Fordońska Piwnica Artmuza 5. 

 

Więcej na ten temat: 

Galeria

Galeria - www.mdk5.pl

Wideo - www.tvp.pl/bydgoszcz