„GALIMATIAS/2017” - XVI OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD TEATRÓW NIESFORNYCH

TEATR „SZAST-PRAST” W „SŁUŻBOWEJ PODRÓŻY”, CZYLI KRÓTKA RELACJA Z „GALIMATIASU/2017” - XVI OGÓLNOPOLSKIEGO PRZEGLĄDU TEATRÓW NIESFORNYCH, TOK TERESIN – 6-7 PAŹDZIERNIKA 2017

Może ktoś ciekaw, co tam z „Szast-Prast-ami”? A no, mamy się całkiem nieźle. Podróżujemy niemal od roku z „Exit-em”, bo poruszony w tym spektaklu temat dość uniwersalnym się zdaje i... wciąż jest aktualny.

Uchodzenie, wychodzenie, emigrowanie fizyczne i mentalne, poszukiwanie drogi wyjścia, „polskie chodaki” za granicą i przybysze z najdalszych krajów u nas... oraz specyficzny, polski patriotyzm, to nas zainteresowało szczególnie. W każdym kraju odnajdziecie inne cienie, blaski i odblaski rozumienia, tudzież umiłowania Ojczyzny.

W październiku mieliśmy przyjemność odwiedzić Teresiński Ośrodek Kultury, który od szesnastu lat wabi i przygarnia „teatry niesforne” z całej Polski. Tegoroczne spotkania okazały się być szczególnie bogate w ciekawe propozycje teatralne. Fajnie, że zauważono i nasz spektakl. Prawda jest fantastyczna. Wszystkie zebrane grupy miały coś istotnego do powiedzenia. Mieszaliśmy się z tłumem i integrowaliśmy w „grupie rówieśniczej w przedziale od lat 12 do 85”! To były cudowne chwile, minuty i godziny, rozmowy, oglądanie siebie, słuchanie, wspieranie... Tego nie da się zaiste w telegraficznym skrócie opisać, ale przeżyć to zderzenie myśli, to było życia warte... Przyjechali więc zawodowcy i amatorzy, teatry pracujące już lat więcej niż dwadzieścia i zupełnie młode projekty z Wrocławia, Rybnika, Warszawy, Podkowy Leśnej, Dębna, Lublina i... Kijowa. Tak, było i międzynarodowo, a i był tam Żnin.

Staraliśmy się nasze miasto reprezentować jak zwykle godnie. Jury „bardzo komplementarne i profesjonalne” uhonorowało Teatr „Szast-Prast” za spektakl „Exit” nagrodą „za celną obserwację rzeczywistości i patriotyzm mądry” (co prawda nagród zasłużonych było wiele, ale kto wśród tych wielu się znalazł... to aż głowa boli i serce rośnie”. Jury złożone z „młodzieżowych dziennikarzy”, gimnazjalistów z Teresina wręczyło nam jeden z dwóch swoich dyplomów uznania, a Kasia urosła nam jako Katarzyna Erdmann otrzymawszy jedną z czterech przyznanych nagród aktorskich i została obsypana licznymi komplementami oraz nagrodami specjalnymi. Dodajmy, że te właśnie nagrody wymyślił i ufundował juror „Galimatiasu” – Maciej Adamczyk, znany w świecie współtwórca, reżyser i aktor kultowego, poznańskiego Teatru „Porywaczy Ciał”.

Trochę to krępujące, pisać o sobie, ale na słowa szacunku i uznania zasłużyli tu przede wszystkim nasi aktorzy, młodzież rodem stąd, z „Trójki”, z naszej społecznej, ośmioletniej podstawówki oraz (istniejącego jeszcze przecie pod wspólnym dachem), Społecznego Gimnazjum.

Dzieciaki, byliście i jesteście wielcy!

(Z dumą spisał Wojciech, sympatyk i samozwańczy menadżer Zespołu)

„Trójka” - Żnin – Góra, 10 października 2017r.

AKTUALNE WIEŚCI FESTIWALOWE ORGANIZATORA:

PONIEWAŻ ZABIERAMY SIĘ ZA MATERIAŁ NOWY, UDOSTĘPNIAMY WAM „EXIT” W NAGRANEJ PRZEZ PRZYJACIÓŁ WERSJI LOKALNEJ. GOŚCILIŚMY WSZAK W ŻNIŃSKIM DOMU KULTURY.

BYŁO BARDZO MIŁO. PRZYSZLI LUDZIE Z MIASTA. DOSTALIŚMY RÓŻE OD ARTURA. POGADALIŚMY...